عملکرد دیفیوزر هوادهی یا ممبران دیفیوزر

انواع دیفیوزر ها

دیفیوزر ها انواع متنوعی دارند ازقبیل:
۱)    دیفیوزر حباب ریز / سوراخ ریز ( fine bubble / fine pore )
۲)    دیفیوزر حباب درشت ( coarse bubble)
بقیه دیفیوزر هوادهی یا دیفیوزر ممبرانی شامل: هوادهی فواره ای، ساکشن یا هواکش و تیوبیمشخصات طراحی : نمونه ی بهره وری از یک سیستم هوادهی در آب پاک ۲% فوت مستغرق یا ۶/۶ % متر مستغرق را پوشش می دهد

مدل هایی از سیستم diffuser هوادهی

دیفیوزرها بصورت عمده به سیستم لوله کشی متصل می شوند که با یک دمنده (blwer) تغذیه می شوند ، این سیستم عمدتا برای سیستم هوادهی یا هوادهی عمقی پیشنهاد می گردد.
در اینجا دو مدل سیستم هوادهی وجود دارد ، بازیابی یا متحرک و شبکه ثابت ، که برای اهداف گوناگون طراحی می شوند . در مود یک سیستم با یک تانک ، سیستم بازیابی مطلوب است ، به منظور جلوگیری از عملیات متوقف کردن هوادهی زمانیکه تعمیر و نگهداری در سیستم هوادهی مورد نیاز است.
از طرف دیگر ، سیستم های ثابت ، بسیار ارزانتر و اقتصادی هستند، و اغلبا کارآمد تر هستند زیرا که بسیار آسانتر است که از کل سیستم بر روی سطح اسخر استفاده شود.

diffuser membrane ممبران دیفیوزر
diffuser membrane ممبران دیفیوزر

کاربرد پوشش سطحی ممبران diffuser

تحقیقات انجام شده در سال های اخیر بر روی پوشش های سطحی PTFE بر روی EPDM ممبران ها بوده . این یک ضربه گیر یا حائل را فراهم می کند بیت لایه EPDM و فاضلاب ، از این رو احتمال حمله شیمیایی و اکسید شدن را کاهش می دهد ، و همچنین عایق بهتری برای رسوب های بیولوژیکی و رسوب های کلسیمی می باشد.

دیفیوزر هوادهی یا ممبران دیفیوزر چیست؟
دیفیوزر هوادهی یا ممبران دیفیوزر چیست؟

دیفیوزر هوادهی یا ممبران دیفیوزر چیست؟

دیفیوزر هوادهی یا ممبران دیفیوزر یک هواده است که به شکل های گوناگون دیسکی، تیوبی و یا صفحه ای است که برای انتقال هوا استفاده می شود و با انتقال اکسیژن در استخرها ، لجن و فاضلاب های صنعتی ، اکسیژن لازم میکروارگانیزم ها/ باکتری ها را در آب  تامین می کنند تا کثیفی و آلودگی را هضم کند. دیفیوزر ها بصورت غشاء پلاستیکی یا سرامیکی استفاده می شود و همچنین بصورت دیفیوزر حباب ریز و دیفیوزر حباب درشت تولید می گردد.

سیستم diffuser هوادهی
سیستم diffuser هوادهی

 

دیفیوزر هوادهی یا دیفیوزر ممبرانی یک وسیله هوادهی است که عموماً به شکل دیسکی، لوله‌ای و صفحه‌ای تولید می‌شود که جهت انتقال هوا و اکسیژن به فاضلاب‌های شهری، پساب‌های صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. دیفیوزرها عموماً از غشاهای لاستیکی یا عناصر سرامیکی برای ایجاد حباب‌های ریز یا درشت استفاده می‌شود.

آب

دیفیوزرها به منظور بهبود شرایط آب برای مصارف صنعتی یا آشامیدنی شامل حذف آهن و منگنز و یا ترکیبات فرّار مولد بو و طعم در آب و گازهای نامطلوب مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین برای تأمین اکسیژن مورد نیاز ماهی در استخرهای پرورش ماهی از دیفیوزرها بهره برده می‌شود.

فاضلاب

در مورد روش‌های بیولوژیک هوازی تصفیه فاضلاب نیاز به تأمین اکسیژن مصرفی توسط انواع میکروارگانیزم‌های تجزیه کننده مواد آلی است. این امر توسط انواع دیفیوزرهای حباب ریز قابل دستیابی است. همچنین در رابطه با حذف مواد معلق، چربی و روغن با روش‌های مختلف شناور سازی به منظور تزریق یکنواخت گاز (هوا یا نیتروژن) از این تجهیز استفاده می‌شود.

سایر موارد

در مواردی که نیاز به ایجاد یک جریان اختشاشی و اختلاط دو یا چند ترکیب در آب یا فاضلاب باشد، یکی از روش‌های پیشنهادی ایجاد اختلاط از طریق تزریق هوا توسط دیفیوزرهای حباب درشت است که در این روش می‌توان از دمنده‌های موجود در تأسیسات هوادهی استفاده کرد.

انواع دیفیوزرهای هوادهی از نظر اندازه حباب‌های تولید شده

دیفیوزرها از نظر نوع و اندازه حبابی که تولید می‌کنند به دو دسته عمده حباب ریز (Fine Bubble)و حباب درشت (Coarse Bubble)تقسیم می‌شوند. دیفیوزرهای حباب ریز عمدتاً برای ایجاد سطح تماس بیشتر بین هوا و سیال و در نهایت انتقال بیشتر و سریع تر گاز (اکسیژن و یا سایر گازها) به سیال به کار می‌روند. دیفیوزرهای حباب درشت به واسطه حباب‌های با اندازه بزرگ قادر به ایجاد یک رژیم جریان یکنواخت و قابل قبول است، از این رو بیشتر برای اختلاط دو یا چند ترکیب با سیال (آب یا فاضلاب) به کار می‌روند.

انواع دیفیوزرهای هوادهی از نظر شکل

دیفیوزرها از نظر شکل عمدتاً به سه گروه دیسکی، لوله‌ای و صفحه‌ای تقسیم می‌شوند که نوع دیسکی به جهت خصوصیات هوادهی مناسب و مقاومت بالا در برابر گرفتگی و آسانی نصب، از محبوبیت بیشتری برخوردار است.

انواع دیفیوزرهای هوادهی از نظر جنس

دیفیوزرها در قدیم بیشتر از جنس فلزات ضد زنگ و سرامیک بودند. در سال‌های اخیر این دیفیوزرها جای خود را بیشتر به دیفیوزرهای ممبرانی از جنس EPDM یا PTFE داده‌اند که از مزایای این دیفیوزرها می‌توان به سبک بودن، مقاومت در برابر خوردگی بیولوژیکی و شیمیایی، آسانی نصب و قیمت ارزان نسبت به انواع قدیمی اشاره کرد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: Content is protected !!